Lešo janjetina s domaćom šalšom i kuhanim krumpirom u kori
Nema tradicionalnijeg jela od janjetine na lešo. No što znači da je jelo tradicionalno i kada ono to prestaje biti, pita se Šime dok guli kuhani krumpir u kori.
PRIČA
Već duže vremena razmišljam o riječi tradicionalno. Naravno kroz sferu hrane. Što točno znači tradicionalna hrana? I kada nešto prestaje biti tradicionalno? Mora li se tradicionalno (hrana) tretirati kao konstanta, tj. kao nešto nepromjenjivo ili je to živi organizam koji se vremenom mijenja i evoulira?
Ljudska prehrana vremenom se mijenjala i prilagođavala potrebama čovječanstva. Globalizacija i moderni način života uveliko su utjecali na ono što i kako jedemo.
Pokušavam shvatiti hoće li janjeća juha prestati biti tradicionalna ako u nju prilikom serviranja dodam svježi korijander ili ako komiškoj pogači dodam origano? Gdje je granica i tko je uopće određuje?
Sve mi se čini da je problem u nama samima i našim granicama koje sami postavljamo sebi, ali i drugima.
Bez obzira na moja promišljanja, donosim vam jedan tipičan i krajnje tradicionalan recept. Riječ je o lešo janjetini koja mi je daleko najbolji i najukusniji način pripreme. U kombinaciji sa šalšom mekano i nježno janjeće meso postaje apsolutni hit za svako nepce. Iz perspektive osobe koja uživa u šalši od malih nogu mogu jedino reći da je domaći pomidor neophodan za stvaranje dobre šalše.
Sastojci za 4 osobe:
- 1,5 kg janjetine (plećka i rebra)
- korjenasto povrće (mrkva, celer, peršin)
- 8 do 12 manjih krumpira
- češnjak
- lovorov list
- 500 ml kuhanog pomidora (ili konzervirane pelate)
- 3 ljubičasta luka
- maslinovo ulje
- sol, papar
- svježi list peršina
- šećer
NAČIN PRIPREME
-
Prije kuhanja operite janjetinu da se riješite sitnih kostiju. Prilikom usitnjavanja janjetine kosti se lome i drobe te mogu biti uistinu neugodne.
-
Posložite janjetinu u dublji, širi lonac. Ogulite mrkve, luk, celer, peršin, narežite ih na krupne komade i posložite po janjetini. Dodajte sol, lovor, papar, malo maslinovog ulja i stavite kuhati.
-
U lonac ulijte što hladniju vodu i stavite na najslabiji plamen da se kuha nekih 45 minuta. Neki čak stave i komade leda da što sporije voda dođe do točke vrelišta.
Tijekom kuhanja pojavit će vam se pjena tj. bjelančevine koje koaguliraju pa isplivaju na površinu. Pjenu jednostavno pokupite žlicom.
-
Dok se janjetina lagano kuha narežite ljubičasti luk na kockice i dobro izdinstajte u dubljoj tavi na maslinovom ulju. Nakon nekih desetak minuta dodajte tanko narezane listiće češnjaka.
Kada se luk počne raspadati i postane staklast ubacite kuhani pomidor (ili pelate).
-
Tu sada dolazi do izražaja iskustvo i vlastiti ukus. Treba lijepo izbalasirati okus omjerima soli, papra i šećera, da ne bude šalša prekisela ili preslatka. Neki u šalšu stave i papriku, čili ili različite začine npr. bosiljak ili origano. To uvelike ovisi o tome s čim se jede.
-
Ako je riječ o lešo janjetini začini su po mom mišljenju suvišni i mogu prekriti nježno meso i okus. Treba imati na umu da se janjetina koja živi uz more/zagori i ona u kontinentalnom dijelu uvelike okusno, ali i količinski razlikuje.
Šalšu kuhate do željene gustoće. Pred kraj ubacite sitno sjeckani peršin.
-
U slanu vodu stavite kuhati krumpir u kori. Kuhanu janjetinu i povrće izvadite iz lonca i začinite solju i paprom.
Odlična je stvar što tekućinu od kuhane janjetine možete procijediti i koristiti kao juhu. Ako je previše reducirana i jaka, razblažite je s vodom.